Invited groups |
2016Springfield College Indoor Invitational Meet 2 2016 Results - Springfield College Indoor Invitational Meet 2
Published by
Results by: Northeast Sports Timing Licensed to Northeast Sports Timing Service - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 1/23/2016 04:15 PM
Springfield College Maroon & White Classic - 1/23/2016
Results @ nestiming.com
Springfield College Field House
Results
Women 60 Meter Dash
============================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Francesca Flynn SR Wheaton (Mas 7.86 7.92q 5
2 Amanda Peterson SR Wheaton (Mas 8.11 8.12q 2
3 Traci Perry JR Bridgewater 8.16 8.14q 1
3 Kathareeya Tonyai JR Trinity 8.03 8.14q 3
5 Emily Gustavson JR Wheaton (Mas 8.20 8.23q 2
6 Valdemira Fernandes FR Westfield St 8.21 8.31q 3
7 Tsara LeBlanc FR Worcester St 8.30 8.32q 5
8 Madeline McNamara FR Bridgewater 8.30 8.34q 4
9 Ashley Craig SO Westfield St 8.31 8.35 3
10 Kalah Thomas JR Wheaton (Mas 7.98 8.37 4
11 Amanda Wright FR Springfield 8.20 8.39 1
12 Jessica Barros JR Wheaton (Mas 8.32 8.46 2
13 Meaghan Luongo FR Bridgewater 8.50 1
14 Caren McCarthy SO Wheaton (Mas 8.50 8.54 5
15 Nichole Tillery SR Worcester St 8.51 8.55 3
16 Katelyn Elinoff JR Trinity 8.39 8.57 1
17 Molly McNamara FR Bridgewater 8.40 8.60 2
18 Kathleen Lee SO Trinity 8.24 8.62 4
19 Alexa Hambly JR Bridgewater 8.40 8.72 1
19 Alexandra Bieling FR Trinity 8.42 8.72 3
21 Abigail Danso SO Worcester St 8.70 8.73 3
22 Rachel Kaliff JR Springfield 8.50 8.78 5
23 Abbey Schlangen SR Trinity 8.49 8.88 4
24 Claudia Menard FR Wheaton (Mas 8.50 8.93 4
25 Sara Hootstien JR Bridgewater 8.60 8.98 1
26 Mackenzie Marsters SO Springfield 9.00 9.00 3
27 Keesha Cintron FR Westfield St 8.89 9.04 4
28 Kylee Windyka FR Springfield 8.90 9.06 5
29 Lauren Tierney JR Trinity 8.51 9.07 2
30 Caitlyn Wallace SO Worcester St 8.95 9.10 5
31 Christarsha Young-LeMar SO Worcester St 9.17 9.11 2
32 Georgia Michalovic SO Wheaton (Mas 8.55 9.17 1
33 Ashley Palmer FR Bridgewater 8.60 9.20 2
34 Haley Arbour FR Springfield 9.00 9.26 4
35 Delia Rhodes FR Worcester St 9.37 9.35 1
Women 60 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Francesca Flynn SR Wheaton (Mas 7.92 7.89 10
2 Amanda Peterson SR Wheaton (Mas 8.12 8.09 8
3 Kathareeya Tonyai JR Trinity 8.14 8.12 6
4 Emily Gustavson JR Wheaton (Mas 8.23 8.16 5
5 Traci Perry JR Bridgewater 8.14 8.23 4
6 Tsara LeBlanc FR Worcester St 8.32 8.26 3
7 Valdemira Fernandes FR Westfield St 8.31 8.36 2
8 Madeline McNamara FR Bridgewater 8.34 8.45 1
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Emily Gustavson JR Wheaton (Mas 25.92 25.79 8 10
2 Traci Perry JR Bridgewater 26.49 27.28 8 8
3 Francesca Flynn SR Wheaton (Mas 26.08 27.36 8 6
4 Abigail Tantorski FR Springfield 27.50 27.66 7 5
5 Valdemira Fernandes FR Westfield St 26.99 27.89 7 4
6 Tsara LeBlanc FR Worcester St 27.34 27.92 7 3
7 Amanda Peterson SR Wheaton (Mas 26.50 27.95 8 2
8 Alyssa Unikewicz SR Springfield 27.90 28.14 6 1
9 Kalah Thomas JR Wheaton (Mas 26.50 J28.14 8 +0.001
10 Caren McCarthy SO Wheaton (Mas 27.00 28.28 7
11 Erin Womboldt SR Springfield 28.45 28.48 4
12 Jennifer Gaudet FR Westfield St 27.93 28.55 6
13 Nichole Tillery SR Worcester St 28.51 28.66 3
13 Samantha Kaplan JR Wheaton (Mas 27.98 28.66 5
15 Molly McNamara FR Bridgewater 28.20 28.67 5
16 Abigail Danso SO Worcester St 28.77 28.69 3
17 Madeline McNamara FR Bridgewater 28.50 28.90 3
18 Meaghan Luongo FR Bridgewater 28.96 1
19 Claudia Menard FR Wheaton (Mas 28.00 29.05 5
20 Anna Grudzinski FR Westfield St 28.22 29.06 4
21 Meghan Cochrane SO Wheaton (Mas 28.50 29.19 3
22 Caitlyn Wallace SO Worcester St 29.04 29.32 2
23 Alexa Hambly JR Bridgewater 28.30 29.43 4
24 Katelyn Elinoff JR Trinity 28.05 29.48 5
25 Alexandra Bieling FR Trinity 28.21 29.54 4
26 Meghan McNamara SR Westfield St 27.50 30.24 6
27 Sara Hootstien JR Bridgewater 29.50 30.67 2
28 Lauren Tierney JR Trinity 28.97 30.77 2
29 Molly Ryan SO Trinity 28.84 30.89 3
30 Kelsey Seabold FR Westfield St 28.00 31.18 5
31 Delia Rhodes FR Worcester St 31.80 31.47 1
32 Christarsha Young-LeMar SO Worcester St 31.90 31.54 1
33 Megan Klein FR Springfield 31.00 35.74 2
-- Abigail Allardi FR Trinity 28.32 FS 4
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Abby Epplett SO Wheaton (Mas 58.80 1:00.96 4 10
2 Abbie Pustis JR Bridgewater 1:00.90 1:01.54 4 8
3 Ashley Monahan JR Westfield St 1:00.16 1:01.55 4 6
4 Amanda Lane JR Bridgewater 1:01.03 1:01.89 4 5
5 Kristen Madeia FR Springfield 1:05.00 1:02.92 2 4
6 Aubrie Soucy SR Wheaton (Mas 1:02.00 1:03.65 4 3
7 Colleen Rice JR Springfield 1:03.00 1:03.82 3 2
8 Jennifer Gaudet FR Westfield St 1:04.63 1:04.46 2 1
9 Dalena Le SR Worcester St 1:05.84 1:04.99 2
10 Kathareeya Tonyai JR Trinity 1:01.09 1:05.11 4
11 Abbie McCann SO Springfield 1:05.00 1:06.06 2
12 Katherine Lewis FR Springfield 1:05.00 1:07.44 2
13 Kassidy Campbell FR Bridgewater 1:04.00 1:07.79 3
13 Jillian Devlin FR Westfield St 1:04.54 1:07.79 3
15 Kerri Long FR Westfield St 1:08.16 1
16 Sydney Vaughn JR Bridgewater 1:04.60 1:08.62 3
17 Brooke Mello SO Westfield St 1:04.00 1:09.32 3
18 Kelsey Seabold FR Westfield St 1:10.31 1
19 Molly Ryan SO Trinity 1:02.89 1:10.40 3
Women 600 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Sarah Skillin JR Springfield 1:43.00 1:42.77 2 10
2 Dina Pitsas JR Springfield 1:45.00 1:43.24 2 8
3 Elizabeth Akindole SO Wheaton (Mas 1:42.00 1:44.59 2 6
4 Rachael Seymour FR Springfield 1:45.00 1:45.20 2 5
5 Emily Hammond FR Wheaton (Mas 1:44.41 1:45.31 2 4
6 Sabrina Rizzo JR Bridgewater 1:42.20 1:45.35 2 3
7 Alexa Popp FR Westfield St 1:48.00 1:47.51 1 2
8 Lauren Izabel FR Westfield St 1:48.48 1 1
9 Kathrine Paltz SO Westfield St 1:48.23 1:55.09 1
10 Katarina Frazier SO Springfield 1:50.00 1:57.46 1
11 Brianna Weltlich SO Springfield 1:52.00 2:06.85 1
12 Lilly Whalen SO Westfield St 2:07.01 1
Women 800 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Jordan Silva SR Wheaton (Mas 2:23.59 2:22.72 2 10
2 Kristyn Grattan SO Bridgewater 2:22.00 2:29.69 2 8
3 Bay Gammans SO Wheaton (Mas 2:27.56 2:31.35 2 6
4 Laura Galib FR Wheaton (Mas 2:27.31 2:32.36 2 5
5 Danielle Cote JR Worcester St 2:32.34 2:32.67 2 4
6 Hannah Wunderlich FR Springfield 2:32.00 2:37.44 2 3
7 Emily Giardino SO Springfield 2:45.00 2:38.52 1 2
8 Autumn Brown SO Westfield St 2:33.36 2:40.42 2 1
9 Kayla Corcoran SO Worcester St 2:36.00 2:41.03 2
10 Elle Warick SO Springfield 2:45.00 2:41.41 1
11 Alexandra Cocco SR Trinity 2:48.91 2:44.62 1
12 Daria Brown FR Westfield St 2:45.28 2:48.92 1
13 Katherine Becker SR Worcester St 2:45.00 2:55.26 1
14 Katie Fitzgerald SO Westfield St 2:50.92 3:03.77 1
15 Amy Defrancesco SR Worcester St 3:35.43 3:50.70 1
Women 1000 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Abigail Wright SR Springfield 3:07.00 3:03.30 2 10
2 Anna Barnes FR Trinity 3:05.45 3:08.59 2 8
3 Georgia Crane SR Wheaton (Mas 3:07.24 3:08.77 2 6
4 Ashley Monahan JR Westfield St 3:02.81 3:11.98 2 5
5 Caroline Sullivan FR Trinity 3:08.95 3:22.60 2 4
6 Stephanie Williams SR Springfield 3:10.00 3:34.73 2 3
7 Kara Penney FR Westfield St 3:37.31 1 2
8 Bethany McMeekin SO Westfield St 3:37.88 1 1
9 Nicole Lanoie JR Westfield St 3:38.10 1
10 Emily Guyon FR Bridgewater 3:20.00 3:38.34 2
11 Laura DelleChiaie FR Worcester St 3:53.06 3:40.24 1
12 Becca Alaimo FR Springfield 3:30.00 3:41.88 2
13 Katherine Cicchetti FR Bridgewater 3:42.37 1
14 Justine Murdocca SO Worcester St 3:46.26 3:42.55 1
15 Julianne Bernazani FR Worcester St 3:50.00 3:43.26 1
16 Kathrine Leahy SO Westfield St 3:22.00 3:46.99 2
17 Emily Bumpus FR Worcester St 3:50.00 3:49.85 1
Women 1 Mile Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Danielle Poto SR Bridgewater 5:17.00 5:22.43 2 10
2 Lauren Barrett FR Trinity 5:24.12 5:38.27 2 8
3 Rebecca Miceli FR Wheaton (Mas 5:35.67 5:39.77 2 6
4 Theresa Connolly SR Bridgewater 5:25.00 5:41.14 2 5
5 Rachel Ducharme SR Bridgewater 5:35.00 5:41.86 2 4
6 Emily Ducharme SR Bridgewater 5:35.00 5:42.01 2 3
7 Kelsey Bedard FR Worcester St 5:52.05 5:54.74 2 2
8 Chelsea Dubin JR Springfield 6:00.00 5:54.89 1 1
9 Maddi Groen SO Wheaton (Mas 5:38.39 5:56.19 2
10 Michaela Powers SR Trinity 5:58.07 5:56.38 1
11 Hannah Ells SO Trinity 5:35.05 5:58.64 2
12 Taylor Surrette JR Westfield St 5:50.00 6:01.24 2
13 Laura DelleChiaie FR Worcester St 6:10.35 6:04.74 1
14 Sydney Quirk SO Bridgewater 5:55.00 6:08.11 2
15 Kim Lagasse SR Wheaton (Mas 5:59.31 6:12.36 1
16 Julianne Bernazani FR Worcester St 6:32.72 6:23.85 1
17 Jane Provost FR Trinity 5:55.34 6:23.88 2
18 Megan Bachand FR Worcester St 6:10.00 6:24.92 1
19 Emily Bumpus FR Worcester St 6:51.95 6:32.75 1
20 Katie Benoit JR Springfield 6:00.00 6:36.01 1
21 Monika DiTroia FR Worcester St 6:41.84 6:42.49 1
22 Molly Mulcahy FR Westfield St 7:15.52 7:34.82 1
-- Lindsay Stoldt SO Westfield St 5:35.00 DNF 2
Women 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Marie Harrington JR Springfield 12:20.63 11:42.92 10
2 Sophie Long JR Trinity 11:16.23 11:47.83 8
3 Lauren Fitzgerald FR Westfield St 11:57.12 11:52.21 6
4 Justine Murdocca SO Worcester St 11:54.15 11:54.88 5
5 Megan Erickson SR Westfield St 11:28.75 12:04.34 4
6 Shayla Schoeneberger JR Worcester St 12:45.72 12:20.36 3
7 Melina Baker SO Bridgewater 12:00.00 12:31.40 2
8 Julia Maturo SO Springfield 12:30.00 12:59.18 1
9 Brittany Cayer FR Bridgewater 12:00.00 13:00.37
10 Erin McManus SO Springfield 13:15.00 13:48.63
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Ariele Krevosky SR Bridgewater 9.25 9.42q 3
2 Jayci Andrews FR Bridgewater 9.27 9.47q 2
3 Sabrina Pray SO Westfield St 9.28 9.51q 1
4 Jessica Barros JR Wheaton (Mas 9.54 9.62q 2
5 Samantha Richner JR Bridgewater 9.70 9.63q 3
6 Kassidy Campbell FR Bridgewater 9.80 9.90q 2
7 Samantha Kaplan JR Wheaton (Mas 10.25 10.08q 2
8 Kristin Leone SO Bridgewater 9.60 10.13q 3
9 Anna Grudzinski FR Westfield St 9.88 J10.13 1 Delta +0.006
10 Abigail Danso SO Worcester St 10.84 10.61 1
11 Meghan McNamara SR Westfield St 9.43 10.63 1
12 Carrie Mulligan FR Springfield 11.00 10.90 1
13 Ashley Palmer FR Bridgewater 10.50 10.94 3
14 Delia Rhodes FR Worcester St 11.05 11.05 2
15 Megan Klein FR Springfield 10.80 11.67 2
Women 60 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Sabrina Pray SO Westfield St 9.51 9.29 10
2 Ariele Krevosky SR Bridgewater 9.42 9.31 8
3 Jayci Andrews FR Bridgewater 9.47 9.43 6
4 Samantha Richner JR Bridgewater 9.63 9.58 5
5 Jessica Barros JR Wheaton (Mas 9.62 9.75 4
6 Kassidy Campbell FR Bridgewater 9.90 9.98 3
7 Samantha Kaplan JR Wheaton (Mas 10.08 10.28 2
Women 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Springfield 'A' 1:49.00 1:49.62 10
1) Courtney Luscier SO 2) Amanda Wright FR
3) Abigail Tantorski FR 4) Alyssa Unikewicz SR
2 Springfield 'B' 1:53.00 x1:56.35
1) Abbie McCann SO 2) Katherine Lewis FR
3) Tiffany Tenney FR 4) Carrie Mulligan FR
Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Wheaton (Mass.) 'B' 4:08.00 x4:13.11
1) Abby Epplett SO 2) Isabel Anderson FR
3) Laura Galib FR 4) Emily Hammond FR
5) Jordan Silva SR 6) Kalah Thomas JR
2 Springfield 'A' 4:10.00 4:14.69 10
1) Colleen Rice JR 2) Dina Pitsas JR
3) Sarah Skillin JR 4) Abigail Wright SR
5) Rachael Seymour FR 6)
3 Wheaton (Mass.) 'A' 4:08.00 4:15.76 8
1) Elizabeth Akindole SO 2) Emily Gustavson JR
3) Aubrie Soucy SR 4) Kalah Thomas JR
5) Samantha Kaplan JR 6) Meghan Cochrane SO
4 Westfield State 'A' 4:18.16 4:29.50 6
1) Kerri Long FR 2) Alexa Popp FR
3) Jillian Devlin FR 4) Jennifer Gaudet FR
Women 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Westfield State 'A' 9:33.70 10:40.29 10
1) Jessie Cardin SO 2) Lauren Fitzgerald FR
3) Bethany McMeekin SO 4) Ashley Monahan JR
2 Springfield 'A' 10:06.22 10:44.67 8
1) Rachael Seymour FR 2) Chelsea Dubin JR
3) Hannah Wunderlich FR 4) Stephanie Williams SR
5) Emily Giardino SO 6) Elle Warick SO
3 Bridgewater St. 'A' 10:00.00 11:05.37 6
1) Kristyn Grattan SO 2) Danielle Poto SR
3) Sabrina Rizzo JR 4) Theresa Connolly SR
4 Worcester State 'A' 11:05.00 11:25.23 5
1) Kayla Corcoran SO 2) Rachel Lauzon SO
3) Sara McIsaac SO 4) Danielle Cote JR
5) Shayla Schoeneberger JR 6)
Women High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Meghan Cochrane SO Wheaton (Mas 1.54m 1.58m 5-02.25 10
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.58 1.62
P P O O XO XO XXX
2 Dina Pitsas JR Springfield 1.47m 1.52m 4-11.75 7
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.58
P O O O O XXX
2 Abigail Allardi FR Trinity 1.52m 1.52m 4-11.75 7
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.58
P O O O O XXX
4 Brianna Deloury FR Westfield St 1.55m J1.52m 4-11.75 5
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.58
P P O XO O XXX
5 Samantha Richner JR Bridgewater 1.61m J1.52m 4-11.75 3.50
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.58
P P P P XO XXX
5 Francesca Casasanta SR Worcester St 1.56m J1.52m 4-11.75 3.50
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52 1.58
P P P O XO XXX
7 Samantha Kaplan JR Wheaton (Mas 1.54m 1.47m 4-09.75 2
1.32 1.37 1.42 1.47 1.52
P P O O XXX
8 Michaela McCarthy JR Westfield St 1.50m 1.42m 4-07.75 1
1.32 1.37 1.42 1.47
O O O XXX
9 Rachel Kaliff JR Springfield 1.42m 1.37m 4-06.00
1.32 1.37 1.42
O O XXX
9 Tiffany Tenney FR Springfield 1.37m 1.37m 4-06.00
1.32 1.37 1.42
O O XXX
11 Natalie Sooksatan JR Trinity 1.42m J1.37m 4-06.00
1.32 1.37 1.42
XXO XO XXX
12 Abigail Tantorski FR Springfield 1.42m J1.37m 4-06.00
1.32 1.37 1.42
P XXO XXX
-- Katarina Frazier SO Springfield 1.37m NH
1.32
XXX
Women Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Brooke McCardell FR Springfield 3.20m 3.35m 10-11.75 10
2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
P P P P P P XO O XO XXX
2 Ashley Craig SO Westfield St 3.61m J3.35m 10-11.75 8
2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90 3.05 3.20 3.35 3.50
P P P P P P P O XXO XXX
3 Kathrina Slater SO Trinity 2.89m 2.75m 9-00.25 6
2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90
P P P O O XXX
4 Shannon Wallace JR Westfield St 2.75m J2.75m 9-00.25 5
2.15 2.30 2.45 2.60 2.75 2.90
P P O O XXO XXX
5 Addie Ferrer JR Springfield 2.14m 2.45m 8-00.50 4
2.15 2.30 2.45 2.60
O O O XXX
6 Amanda Grillon SR Springfield 2.30m 2.30m 7-06.50 3
2.15 2.30 2.45
O O XXX
7 Emily Mulcahy JR Westfield St J2.30m 7-06.50 2
2.15 2.30 2.45
O XO XXX
8 Kelly Vollkommer SR Springfield 2.30m 2.15m 7-00.50 1
2.15 2.30
XXO XXX
Women Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Ariele Krevosky SR Bridgewater 5.26m 5.08m 16-08.00 10
5.08m 5.03m 4.79m 4.96m 5.02m 5.08m
2 Jayci Andrews FR Bridgewater 5.00m 5.02m 16-05.75 8
4.74m 4.92m 4.85m 4.93m 5.02m 4.92m
3 Sabrina Pray SO Westfield St 5.08m 4.82m 15-09.75 6
4.64m 4.82m 4.51m 4.70m 4.74m 4.76m
4 Kassidy Campbell FR Bridgewater 4.77m 4.79m 15-08.75 5
4.71m 4.79m 4.45m 4.24m FOUL FOUL
5 Erin Womboldt SR Springfield 5.08m J4.79m 15-08.75 4
4.67m 4.79m 4.61m 4.52m 4.46m PASS
6 Courtney Luscier SO Springfield 4.70m 15-05.00 3
4.70m 4.46m 4.34m 4.17m 4.38m 4.45m
7 Darian Dailey SR Springfield 4.62m 4.60m 15-01.25 2
4.50m 4.49m 4.50m 4.48m 4.54m 4.60m
8 Tiffany Tenney FR Springfield 4.29m 4.49m 14-08.75 1
4.34m 4.49m 4.41m 4.23m 4.21m FOUL
9 Rachel Kaliff JR Springfield 4.72m 4.45m 14-07.25
4.33m 4.39m 3.90m FOUL FOUL 4.45m
10 Abigail Allardi FR Trinity 4.77m 4.39m 14-05.00
FOUL 4.31m 4.39m FOUL 3.55m FOUL
11 Jaclyn Farrell JR Westfield St 4.38m 14-04.50
4.31m 4.35m 4.38m
12 Georgia Michalovic SO Wheaton (Mas 4.80m 4.34m 14-03.00
4.34m 4.30m 3.92m
13 Meaghan Luongo FR Bridgewater 4.25m 13-11.50
4.25m FOUL 4.08m
14 Catherine Cebulla JR Trinity 4.78m 4.20m 13-09.50
4.20m 3.99m 4.20m
15 Jessica Cavallaro SO Westfield St 4.52m 4.15m 13-07.50
4.15m FOUL FOUL
16 Jillian Devlin FR Westfield St 4.29m 4.07m 13-04.25
3.58m 4.07m 4.03m
17 Natalie Sooksatan JR Trinity 4.22m J4.07m 13-04.25
3.95m 3.77m 4.07m
18 Francesca Casasanta SR Worcester St 4.33m 3.97m 13-00.25
FOUL 3.82m 3.97m
19 Kylee Windyka FR Springfield 3.87m 3.90m 12-09.50
3.90m 3.79m 3.31m
20 Jay Lam FR Bridgewater 3.84m 3.61m 11-10.25
3.49m 3.61m 3.46m
Women Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Erin Womboldt SR Springfield 10.55m 10.52m 34-06.25 10
10.12m FOUL 10.52m 10.12m FOUL PASS
2 Ariele Krevosky SR Bridgewater 10.50m 10.26m 33-08.00 8
10.01m FOUL 9.87m 10.26m 10.10m FOUL
3 Francesca Casasanta SR Worcester St 10.06m 10.13m 33-03.00 6
FOUL 9.37m FOUL 9.67m 10.09m 10.13m
4 Dalena Le SR Worcester St 10.27m 10.07m 33-00.50 5
9.86m 10.02m FOUL 9.63m FOUL 10.07m
5 Darian Dailey SR Springfield 10.42m 10.06m 33-00.25 4
10.06m 9.65m 9.70m 9.57m 9.69m 9.61m
6 Meghan Howe SO Westfield St 10.44m 9.93m 32-07.00 3
9.66m 9.93m 9.92m 9.84m 9.55m 9.71m
7 Jaclyn Farrell JR Westfield St 10.28m 9.86m 32-04.25 2
9.52m 9.83m 9.86m 9.57m 9.85m 9.74m
8 Madeline McNamara FR Bridgewater 10.50m 9.72m 31-10.75 1
9.72m 9.67m 9.20m 9.29m 9.70m PASS
9 Jessica Cavallaro SO Westfield St 9.57m 9.49m 31-01.75
8.85m 9.11m 9.17m 9.15m 9.49m FOUL
10 Michaela McCarthy JR Westfield St 9.50m 9.07m 29-09.25
8.71m 9.07m 9.03m
11 Emily Mulcahy JR Westfield St 9.45m J9.07m 29-09.25
9.07m 8.93m FOUL
12 Abigail Clark JR Westfield St 9.15m 9.01m 29-06.75
FOUL 9.01m 8.88m
-- Molly McNamara FR Bridgewater 10.50m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Naloti Palma-Kaluma SR Westfield St 12.94m 13.02m 42-08.75 10
12.75m 12.87m 13.02m 12.63m 12.81m FOUL
2 Hanna Carson SR Worcester St 12.32m 11.95m 39-02.50 8
11.95m 11.37m FOUL 11.59m 11.75m FOUL
3 Lily Talesnick SR Trinity 12.18m 11.45m 37-06.75 6
10.56m 11.45m 10.94m 10.16m 10.83m 10.53m
4 Carly Markos JR Springfield 11.01m 11.34m 37-02.50 5
9.97m 9.83m 10.98m 11.04m 10.78m 11.34m
5 Breanna Joachim SR Wheaton (Mas 11.03m 10.80m 35-05.25 4
10.80m 10.38m 10.48m 10.65m 10.56m 10.78m
6 Sheila O'Sullivan SO Bridgewater 10.28m 10.66m 34-11.75 3
9.47m 9.67m 10.66m 9.81m 9.76m 10.23m
7 Molly Downing SR Worcester St 9.50m 9.95m 32-07.75 2
9.95m 9.55m 9.34m 9.61m 9.62m FOUL
8 Julianna Devito SO Bridgewater 9.67m 9.84m 32-03.50 1
FOUL 8.85m 9.53m 9.44m 9.84m 9.82m
9 Riley Martin FR Westfield St 10.10m 9.81m 32-02.25
9.81m 9.55m 9.67m 9.44m 9.57m 9.61m
10 Julianna Miller SR Westfield St 9.38m 30-09.25
8.89m 9.38m 8.96m
11 Maria Travascio FR Springfield 9.28m 9.21m 30-02.75
9.21m 8.70m 9.20m
12 Nicole Salmela SO Springfield 10.12m 8.93m 29-03.75
8.93m PASS PASS
13 Rana Lapine SR Wheaton (Mas 8.73m 8.82m 28-11.25
8.82m 8.42m 8.30m
14 Michelle Stefanowicz SO Bridgewater 8.79m 8.54m 28-00.25
8.54m FOUL 8.36m
15 Addie Ferrer JR Springfield 7.88m 8.49m 27-10.25
7.94m 7.89m 8.49m
16 Samantha Liberty FR Springfield 7.62m 6.83m 22-05.00
6.42m 6.76m 6.83m
Women Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Carly Markos JR Springfield 15.56m 15.76m 51-08.50 10
14.89m 15.76m 15.67m FOUL 14.86m 14.89m
2 Naloti Palma-Kaluma SR Westfield St 15.77m 15.57m 51-01.00 8
14.57m 15.08m FOUL FOUL 14.77m 15.57m
3 Breanna Joachim SR Wheaton (Mas 14.88m 14.83m 48-08.00 6
14.24m FOUL 14.56m 14.83m 13.72m 13.70m
4 Molly Downing SR Worcester St 13.93m 14.62m 47-11.75 5
13.80m FOUL 13.39m 14.62m 13.60m FOUL
5 Julianna Miller SR Westfield St 14.50m 13.21m 43-04.25 4
13.21m 12.85m 12.29m 12.78m FOUL 12.59m
6 Elizabeth McCormack JR Worcester St 13.39m 12.90m 42-04.00 3
11.97m 12.90m FOUL 12.47m FOUL FOUL
7 Meg Rouillard SO Worcester St 12.83m 11.97m 39-03.25 2
11.32m 11.97m 11.65m 11.31m 11.88m FOUL
8 Rana Lapine SR Wheaton (Mas 11.88m 11.75m 38-06.75 1
11.60m 10.95m 11.75m 10.65m 10.13m 10.46m
9 Sheila O'Sullivan SO Bridgewater 12.81m 11.48m 37-08.00
11.48m FOUL 11.38m 11.22m 10.72m 11.00m
10 Nicole Salmela SO Springfield 14.08m 11.22m 36-09.75
10.04m 11.22m FOUL
11 Caitlyn Brennan JR Worcester St 11.25m 11.14m 36-06.75
10.10m 10.88m 11.14m
12 Maria Travascio FR Springfield 9.17m 10.59m 34-09.00
9.25m 10.31m 10.59m
13 Addie Ferrer JR Springfield 10.75m 10.49m 34-05.00
FOUL 10.49m FOUL
14 Riley Martin FR Westfield St 8.40m 10.16m 33-04.00
FOUL 10.16m FOUL
15 Michelle Stefanowicz SO Bridgewater 9.24m 9.65m 31-08.00
9.65m FOUL 9.51m
16 Julianna Devito SO Bridgewater 10.22m 9.33m 30-07.50
9.33m FOUL 9.12m
17 Samantha Liberty FR Springfield 7.60m 7.58m 24-10.50
7.09m 7.58m 7.37m
18 Jessica Baccari SO Bridgewater 7.10m 6.61m 21-08.25
FOUL 6.61m FOUL
Men 60 Meter Dash
============================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Andrew Couture SR Bridgewater 7.00 7.13q 2
2 Alex Tomcho FR Trinity 7.07 7.19q 1
2 Chinedu Chukwu SR Bridgewater 6.89 7.19q 3
4 Jordanio Oquendo FR Westfield St 7.29 7.32q 3
5 John Tomlin SR Westfield St 7.30 7.35q 2
6 Mamudu Dennis SO Worcester St 7.15 7.37q 1
7 Paul James FR Westfield St 7.28 7.38q 3
8 Jean Sylvian FR Bridgewater 7.60 7.42q 2
9 Alex Goss FR Bridgewater 7.20 7.44 2
10 Guivenson Brizard SO Bridgewater 7.38 7.46 1
11 Ryan Keefe FR Springfield 7.54 7.67 2
12 James Cescon JR Trinity 7.54 7.69 1
13 Max Sullivan JR Worcester St 7.50 7.73 2
13 Benjamin Arcangeli FR Westfield St 7.61 7.73 3
15 Kellen Bogardus FR Wheaton (Mas 7.95 7.86 2
16 Ryan Moretti FR Springfield 7.60 7.92 1
17 Dante Curry FR Springfield 7.51 8.03 3
18 Joshau PierreJean FR Bridgewater 7.70 8.07 3
19 Andrew Aronne SR Springfield 7.51 8.15 3
Men 60 Meter Dash
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Andrew Couture SR Bridgewater 7.13 7.11 10
2 Chinedu Chukwu SR Bridgewater 7.19 7.13 8
3 Mamudu Dennis SO Worcester St 7.37 7.20 6
4 Alex Tomcho FR Trinity 7.19 7.23 5
5 Jordanio Oquendo FR Westfield St 7.32 7.28 4
6 Paul James FR Westfield St 7.38 7.35 3
7 John Tomlin SR Westfield St 7.35 J7.35 2 Delta +0.006
8 Jean Sylvian FR Bridgewater 7.42 7.44 1
Men 200 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Jared Barros JR Worcester St 22.20 23.14 5 10
2 Sam Miklovich SR Wheaton (Mas 23.00 23.39 4 8
3 Jacob Buhelt JR Springfield 23.00 23.42 5 6
4 Andre Luciano FR Worcester St 22.90 23.51 5 5
5 Alex Tomcho FR Trinity 23.04 23.61 4 4
6 Esteafan Jack FR Westfield St 23.62 J23.61 3 3 +0.001
7 Anthony Lawson SO Worcester St 22.90 23.71 5 2
8 Michael Kotleski SO Bridgewater 23.00 23.96 4 1
9 Alex Goss FR Bridgewater 23.30 24.01 3
10 Louis Walusimbi FR Bridgewater 24.00 24.10 2
11 Ben Feola FR Trinity 24.39 24.37 1
12 Aaron Weisberg FR Springfield 23.88 24.70 2
13 Benjamin Arcangeli FR Westfield St 24.14 24.76 1
14 Michael McInnis Jr. FR Trinity 23.97 24.89 2
15 Luke Mayer FR Trinity 23.89 24.91 2
16 Nicolas Bellas JR Trinity 24.45 25.47 1
17 Kellen Bogardus FR Wheaton (Mas 25.92 1
18 Dante Curry FR Springfield 24.45 26.05 1
19 Ryan Moretti FR Springfield 24.00 26.82 2
-- John Tomlin SR Westfield St 23.20 DNF 4
Men 400 Meter Dash
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Kevin Sawyer SR Bridgewater 51.50 52.28 4 10
2 Sam Miklovich SR Wheaton (Mas 51.07 52.41 4 8
3 Anthony Lawson SO Worcester St 51.00 53.10 4 6
4 Louis Walusimbi FR Bridgewater 54.00 53.44 2 5
5 Adrian Higgins FR Bridgewater 51.50 53.48 4 4
6 Ben Feola FR Trinity 52.98 53.55 3 3
7 Kyle Beynor JR Springfield 52.80 53.94 3 2
8 Christian Cedullo FR Worcester St 52.00 54.36 3 1
9 Shane McKinley JR Worcester St 53.00 54.39 3
10 Tyler Keeley FR Bridgewater 53.00 54.68 3
11 James Potter FR Springfield 55.00 55.19 2
12 Daniel Lane FR Springfield 55.84 55.38 1
13 Brendan Sullivan JR Wheaton (Mas 53.60 56.90 2
14 Liam Connors FR Bridgewater 55.00 57.16 2
15 Skylar Whitney SR Westfield St 53.17 57.50 2
16 Ty Veno SO Springfield 55.00 59.40 1
17 Mike Stuart FR Bridgewater 56.00 1:02.60 1
18 David Sonski SO Wheaton (Mas 1:23.76 1:09.20 1
-- Angel Martinez JR Worcester St 52.00 DNF 4
Men 600 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Kyle Larsson SO Trinity 1:25.36 1:23.35 3 10
2 Matthew Moussamih SR Westfield St 1:24.89 1:25.15 3 8
3 Michael Stender JR Westfield St 1:26.38 1:26.75 3 6
4 Marques Johnson SO Worcester St 1:27.00 1:27.89 3 5
5 Dorian Johnson FR Westfield St 1:26.84 1:28.35 3 4
6 Mitchell Cupp FR Worcester St 1:28.00 1:29.34 2 3
7 Zachary Guptill SO Springfield 1:29.00 1:30.96 2 2
8 Eric Sanford FR Worcester St 1:29.00 1:31.33 2 1
9 Esteafan Jack FR Westfield St 1:33.66 1
10 Christopher Demers SO Bridgewater 1:30.00 1:33.78 2
11 Jarod Authier FR Springfield 1:30.00 1:34.51 1
12 Andrew O'Connell FR Worcester St 1:34.00 1:35.89 1
13 David Caron SO Worcester St 1:29.00 1:37.32 2
14 Kyle MacNeil FR Springfield 1:30.00 1:37.38 2
15 Zackary Lajoie FR Westfield St 1:38.65 1
16 Braden Marstaller SO Wheaton (Mas 1:41.56 1:45.05 1
Men 800 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Tevin Cintron JR Westfield St 1:58.00 2:04.35 10
2 Conner Gottzmann FR Westfield St 1:58.00 2:04.68 8
3 Jeffrey Davis SO Worcester St 2:02.00 2:04.82 6
4 Joseph Kisamore SO Bridgewater 2:01.89 2:07.56 5
5 Joseph Grider FR Worcester St 2:04.00 2:07.68 4
6 Michael Fries JR Trinity 2:04.98 2:07.93 3
7 Dominic Rosmarinofski FR Bridgewater 2:07.00 2:14.46 2
8 Zachary Gross SR Westfield St 2:07.62 2:15.04 1
9 Tyler Cronin FR Springfield 2:20.00 2:15.39
10 Oliver Johnson FR Springfield 2:20.00 2:16.89
Men 1000 Meter Run
===================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Jack Pinho SO Springfield 2:34.79 2:32.92 2 10
2 Patrick Hoagland SR Trinity 2:29.13 2:35.81 2 8
3 Caleb Wright SO Trinity 2:31.78 2:36.22 2 6
4 Alex Spinu SR Wheaton (Mas 2:36.89 2:38.72 2 5
5 Michael Skelly SR Westfield St 2:38.29 2:42.01 2 4
6 Joseph Ruggiero FR Trinity 2:32.56 2:42.73 2 3
7 Kenneth Parece SR Westfield St 2:35.86 2:44.45 2 2
8 Mike Ricci FR Worcester St 2:37.00 2:45.67 2 1
9 Nick Costa FR Bridgewater 2:42.00 2:45.75 1
10 Joshua Alabre SO Wheaton (Mas 2:42.03 2:49.54 1
11 Colin Morse JR Westfield St 2:39.00 2:51.14 1
12 Jonathan Kelland SO Westfield St 2:54.13 1
13 Owen Ross SO Springfield 3:00.00 2:57.35 1
14 Eric Kogan SO Wheaton (Mas 2:50.13 3:00.28 1
15 Mike Sanpietro FR Bridgewater 2:50.00 3:03.25 1
16 Benjamin Burdick FR Springfield 3:10.00 3:13.49 1
-- Matthew Moussamih SR Westfield St 2:35.00 DNF 2
Men 1 Mile Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Justin Lucier JR Bridgewater 4:26.00 4:37.93 10
2 Devin Luce SO Worcester St 4:35.00 4:39.72 8
3 Patrick Scheeler SO Worcester St 4:37.00 4:44.12 6
4 Zachary Gross SR Westfield St 4:40.78 4:44.71 5
5 Gabriel Julien FR Trinity 4:42.16 4:49.08 4
6 Justin Halley SO Westfield St 4:38.00 4:55.47 3
7 Tyler Cronin FR Springfield 5:20.00 4:55.64 2
8 Shawn Luce SR Westfield St 5:11.42 4:59.21 1
9 Owen Ross SO Springfield 4:50.00 4:59.50
10 Joe Keough FR Bridgewater 4:45.00 5:00.36
11 John Nop FR Bridgewater 4:45.00 5:11.61
12 Kevin Mazzeo FR Worcester St 5:15.00 5:20.26
13 Benjamin Burdick FR Springfield 5:20.00 5:32.97
Men 3000 Meter Run
================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 Sean Dunn SR Trinity 9:00.30 9:04.14 10
2 Scott Bushey SR Springfield 9:20.00 9:10.82 8
3 Derik Noland JR Westfield St 9:14.97 6
4 Zachary Joachim FR Trinity 9:01.56 9:20.89 5
5 Yuta Suzuki FR Westfield St 9:28.33 4
6 Timothy Forrest FR Westfield St 9:49.04 9:39.03 3
7 Patrick Burns SR Westfield St 9:28.63 9:39.86 2
8 Christian Vera FR Worcester St 9:40.00 9:40.84 1
9 Mark Waller SR Bridgewater 9:10.00 9:43.42
10 Will Whearty JR Worcester St 9:40.00 9:45.10
11 Robert Davis FR Worcester St 9:40.00 9:46.25
12 Jason McLeod FR Trinity 9:28.45 9:47.88
13 Patrick Brett FR Westfield St 9:52.59
14 Conner Bourgoin SR Wheaton (Mas 10:22.00 10:12.45
15 William Hurlbut FR Westfield St 10:19.52
16 Carlos Nieves FR Worcester St 10:25.00 10:19.61
17 John Newcomb FR Worcester St 10:00.00 10:31.22
Men 60 Meter Hurdles
============================================================================
Top 8 Advance by Time
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 Conor Murtagh JR Bridgewater 8.28 8.36q 3
2 Michael McInnis Jr. FR Trinity 8.56 8.72q 1
3 Edison Perez SO Westfield St 8.55 8.76q 1
4 David Bergin SO Westfield St 8.66 8.88q 2
5 Bassil Bacare SO Trinity 8.70 8.94q 3
6 Luke Mayer FR Trinity 8.66 8.98q 3
7 Emmanuel Kalamu SO Springfield 8.96 9.08q 2
8 Marlon Black SO Springfield 9.00 9.11q 1
9 Brendan Sullivan JR Wheaton (Mas 9.03 9.14 2
10 Assagi Wynter FR Westfield St 9.19 9.31 3
11 Kevin Sawyer SR Bridgewater 9.20 9.35 2
12 Conor Strain FR Springfield 9.46 9.36 2
13 Michael Kotleski SO Bridgewater 9.35 9.74 1
14 Scott Page FR Worcester St 9.00 9.76 1
15 Patrick Tuohy FR Worcester St 9.10 9.78 3
16 Brent Kane SO Westfield St 9.24 9.89 1
17 Rotcheeld Michel FR Bridgewater 12.42 12.22 3
Men 60 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Conor Murtagh JR Bridgewater 8.36 8.32 10
2 Edison Perez SO Westfield St 8.76 8.61 8
3 Luke Mayer FR Trinity 8.98 8.78 6
4 Michael McInnis Jr. FR Trinity 8.72 8.87 5
5 Emmanuel Kalamu SO Springfield 9.08 8.91 4
6 Bassil Bacare SO Trinity 8.94 8.94 3
7 Marlon Black SO Springfield 9.11 8.97 2
-- David Bergin SO Westfield St 8.88 FS
Men 4x200 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Worcester State 'A' 1:32.00 1:34.02 10
1) Duy Truong SR 2) Benjamin Dussault SR
3) Adam Scerra SO 4) Jared Barros JR
2 Bridgewater St. 'A' 1:30.24 1:34.59 8
1) Chinedu Chukwu SR 2) Conor Murtagh JR
3) Tyler Keeley FR 4) Michael Kotleski SO
3 Springfield 'A' 1:34.59 1:34.71 6
1) Jacob Buhelt JR 2) Tyler Mach FR
3) Aaron Weisberg FR 4) Michael Hunter FR
4 Westfield State 'A' 1:34.29 1:37.31 5
1) Benjamin Arcangeli FR 2) Assagi Wynter FR
3) Paul James FR 4) Jordanio Oquendo FR
5 Worcester State 'C' 1:36.00 x1:39.35
1) Angel Martinez JR 2) Shane Finnegan FR
3) Max Sullivan JR 4) Shane McKinley JR
6 Springfield 'B' 1:36.00 x1:49.43
1) Ryan Keefe FR 2) Marlon Black SO
3) Emmanuel Kalamu SO 4) Conor Strain FR
Men 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Westfield State 'B' 3:30.00 x3:36.29
1) Kenneth Parece SR 2) Zachary Gross SR
3) Patrick Burns SR 4) Timothy Forrest FR
2 Worcester State 'A' 3:28.00 3:37.14 10
1) Marc George SO 2) Marques Johnson SO
3) Angel Martinez JR 4) Jared Barros JR
3 Springfield 'A' 3:36.00 3:40.93 8
1) Jack Pinho SO 2) Kyle Beynor JR
3) Tyler Mach FR 4) Maxwell Pacetti JR
4 Westfield State 'A' 3:19.15 3:41.14 6
1) Dorian Johnson FR 2) Esteafan Jack FR
3) Assagi Wynter FR 4) Zackary Lajoie FR
5 Worcester State 'B' 3:31.00 x3:44.87
1) Christian Cedullo FR 2) Anthony Lawson SO
3) Andre Luciano FR 4) Benjamin Dussault SR
Men 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Trinity 'A' 8:05.14 8:15.20 10
1) Patrick Hoagland SR 2) Kyle Larsson SO
3) Caleb Wright SO 4) Joseph Ruggiero FR
5) Zachary Joachim FR 6) Sean Dunn SR
2 Bridgewater St. 'A' 8:00.00 8:24.62 8
1) Nick Costa FR 2) Joseph Kisamore SO
3) Justin Lucier JR 4) Adrian Higgins FR
3 Worcester State 'A' 8:40.00 8:44.17 6
1) Mike Ricci FR 2) Jeffrey Davis SO
3) Devin Luce SO 4) Patrick Scheeler SO
4 Westfield State 'A' 7:55.08 9:01.00 5
1) Tevin Cintron JR 2) Matthew Moussamih SR
3) Conner Gottzmann FR 4) Jonathan Kelland SO
5 Springfield 'A' 8:30.00 9:14.80 4
1) Zachary Guptill SO 2) James Potter FR
3) Oliver Johnson FR 4) Daniel Lane FR
6 Bridgewater St. 'B' x9:22.51
1) Liam Connors FR 2) Joe Keough FR
3) Mike Stuart FR 4) Mike Sanpietro FR
5) Dominic Rosmarinofski FR 6)
7 Wheaton (Mass.) 'A' 8:50.00 9:27.29 3
1) Alex Spinu SR 2) Joshua Alabre SO
3) Eric Kogan SO 4) Conner Bourgoin SR
Men High Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Jason Laramee SO Springfield 1.98m 1.98m 6-06.00 10
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98 2.03
P P P O O XXO XXO XXX
2 Jacob Clements JR Westfield St 1.88m 1.93m 6-04.00 8
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93 1.98
P P O O O XO XXX
3 Brendan Sullivan JR Wheaton (Mas 1.78m 1.88m 6-02.00 5.50
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93
O O O O XO XXX
3 Daniel Ross SR Worcester St 1.94m 1.88m 6-02.00 5.50
1.68 1.73 1.78 1.83 1.88 1.93
P P P O XO XXX
5 Maxwell Pacetti JR Springfield 1.78m 1.73m 5-08.00 4
1.68 1.73 1.78
P XO XXX
6 Bassil Bacare SO Trinity 1.81m 1.68m 5-06.00 3
1.68 1.73
O XX
7 John Lynch SO Trinity 1.67m J1.68m 5-06.00 2
1.68 1.73
XXO XXX
-- Andre Luciano FR Worcester St 1.83m NH
1.68 1.73
P XXX
-- Elijah Mawejje SO Worcester St 1.90m NH
1.68 1.73 1.78 1.83
P P P XXX
Men Pole Vault
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Zachary Delisle SR Westfield St 4.51m 4.40m 14-05.25 10
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25 4.40 4.57
P P P P P P P P XXO O XXX
2 Scott Page FR Worcester St 4.10m 4.10m 13-05.25 8
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80 3.95 4.10 4.25
P P P P P O XO XO XXX
3 Anthony Flores JR Trinity 3.40m 3.65m 11-11.75 6
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P XO O XXO XXO XXX
4 Andrew Aronne SR Springfield 3.70m 3.35m 10-11.75 5
3.05 3.20 3.35 3.50
P P XO XXX
-- Patrick Tuohy FR Worcester St 3.05m NH
3.05
XXX
-- Patrick Delisle SO Westfield St 4.30m NH
3.05 3.20 3.35 3.50 3.65 3.80
P P P P P XXX
-- Tyler Nims JR Worcester St 3.05m NH
3.05
XXX
Men Long Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Alexander Niemiec JR Springfield 7.20m 6.71m 22-00.25 10
6.50m 6.57m FOUL 6.52m 6.64m 6.71m
2 Dereck Stone SO Westfield St 7.25m 6.60m 21-08.00 8
6.60m 6.56m FOUL 5.52m 5.82m 6.41m
3 Elijah Mawejje SO Worcester St 6.40m 6.17m 20-03.00 6
6.09m FOUL FOUL FOUL 6.17m FOUL
4 John Latour SR Westfield St 6.39m 6.09m 19-11.75 5
6.09m 6.01m PASS PASS PASS PASS
5 Whitton DeVaux SO Springfield 5.82m 5.87m 19-03.25 4
FOUL FOUL 5.78m 4.45m 5.87m 5.83m
6 Ryan Connolly FR Worcester St 5.90m J5.87m 19-03.25 3
5.51m FOUL 5.56m 3.99m 5.53m 5.87m
7 Shane Finnegan FR Worcester St 5.80m 5.64m 18-06.00 2
5.61m 5.64m PASS PASS PASS PASS
8 Dana Perry SR Worcester St 5.90m 5.40m 17-08.75 1
5.40m 5.25m FOUL FOUL FOUL 5.15m
9 Assagi Wynter FR Westfield St 5.39m 17-08.25
5.28m 5.39m 5.27m PASS PASS PASS
10 Jarod Authier FR Springfield 5.65m 5.30m 17-04.75
5.30m 5.27m 5.16m
11 Tyler Nims JR Worcester St 5.90m 5.24m 17-02.25
5.24m FOUL 5.16m
12 Dante Curry FR Springfield 5.50m 4.81m 15-09.50
4.80m FOUL 4.81m
Men Triple Jump
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Ryan Connolly FR Worcester St 12.80m 11.86m 38-11.00 10
11.71m FOUL 11.86m 11.82m FOUL 11.77m
2 Dana Perry SR Worcester St 11.80m 11.74m 38-06.25 8
11.74m FOUL FOUL FOUL PASS PASS
-- Tyler Nims JR Worcester St 12.00m FOUL
FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL FOUL
Men Shot Put
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Sam Weeks JR Worcester St 14.81m 14.45m 47-05.00 10
12.77m 13.94m 14.10m 13.61m 14.37m 14.45m
2 Brandon Hammerstrom SR Springfield 14.75m 14.16m 46-05.50 8
13.42m FOUL 14.16m 13.21m 13.79m FOUL
3 Marcus Vieira FR Worcester St 13.50m 13.25m 43-05.75 6
13.25m 12.62m 12.71m FOUL 13.01m 12.88m
4 Jacob Roumanos SO Worcester St 12.99m 13.14m 43-01.50 5
12.91m 13.04m 13.13m 13.07m 13.14m FOUL
5 David Drigo SO Westfield St 13.27m 13.10m 42-11.75 4
11.91m 12.92m 13.05m FOUL 12.96m 13.10m
6 Anthony Christo FR Worcester St 13.00m 13.07m 42-10.75 3
12.71m 12.83m 12.66m 13.07m 12.87m FOUL
7 Jack Keane JR Bridgewater 12.53m 12.13m 39-09.75 2
11.77m 11.75m 12.13m 11.68m 11.30m 11.46m
8 Joseph Dieterle IV FR Trinity 12.19m 11.75m 38-06.75 1
11.33m 11.40m 11.61m 11.32m 11.58m 11.75m
9 Peter Andrews SR Springfield 12.91m 11.29m 37-00.50
11.29m 10.89m 10.70m 10.95m 10.33m 10.67m
10 Jonathan Ready SO Springfield 11.28m 11.27m 36-11.75
10.87m 10.82m 11.27m
11 Mike Reed FR Worcester St 11.60m 11.23m 36-10.25
11.23m FOUL 10.37m
12 Austin Maskell FR Bridgewater 10.25m 11.06m 36-03.50
10.79m 11.06m 10.10m
13 Matthew Dent SO Worcester St 11.62m 10.86m 35-07.75
10.45m 10.86m 10.48m
14 Austin James SO Bridgewater 11.73m 10.46m 34-04.00
10.10m 9.94m 10.46m
15 Kevin Makie JR Trinity 10.70m 10.44m 34-03.00
10.44m 9.81m 9.89m
16 Guy Parsons IV FR Trinity 10.24m 33-07.25
10.24m 10.02m 10.03m
17 Cameron Flynn JR Westfield St 10.90m 10.08m 33-01.00
9.66m 9.99m 10.08m
18 Sean Lacasse FR Bridgewater 9.94m 9.86m 32-04.25
9.43m 9.86m 9.18m
19 Timothy Croteau FR Westfield St 9.38m 30-09.25
8.95m 8.68m 9.38m
20 Nick Blood SO Springfield 8.37m 8.13m 26-08.25
8.13m 7.07m 7.57m
21 Joe Verran SR Wheaton (Mas 7.34m 7.09m 23-03.25
7.06m 7.09m FOUL
Men Weight Throw
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points
==========================================================================================
1 Marcus Vieira FR Worcester St 14.84m 15.70m 51-06.25 10
15.09m 15.25m 15.68m FOUL 15.69m 15.70m
2 Sam Weeks JR Worcester St 14.97m 15.51m 50-10.75 8
14.60m 15.20m 14.10m 14.86m 15.17m 15.51m
3 Brandon Hammerstrom SR Springfield 15.00m 14.38m 47-02.25 6
13.91m FOUL 13.26m 14.38m FOUL 13.21m
4 Cameron Flynn JR Westfield St 13.22m 13.83m 45-04.50 5
13.77m FOUL 13.61m FOUL 13.83m 13.72m
5 Mike Piantedosi SR Worcester St 13.00m 13.79m 45-03.00 4
13.21m 13.72m FOUL FOUL 13.79m 13.62m
6 David Drigo SO Westfield St 14.91m 13.16m 43-02.25 3
FOUL FOUL 13.16m FOUL FOUL FOUL
7 Ryan Filliger SR Worcester St 12.50m 12.39m 40-07.75 2
11.29m FOUL 11.17m 12.19m 12.39m 12.22m
8 Taylor Clark SO Worcester St 11.70m 11.85m 38-10.50 1
10.31m 11.46m 10.50m 11.85m 11.28m 11.23m
9 Nick Blood SO Springfield 10.93m 11.40m 37-05.00
11.39m 11.04m 10.85m 11.40m 11.36m FOUL
10 Austin Maskell FR Bridgewater 8.24m 10.26m 33-08.00
9.30m FOUL 10.26m
11 Timothy Croteau FR Westfield St 12.28m 9.96m 32-08.25
FOUL 9.96m FOUL
12 Sean Lacasse FR Bridgewater 9.74m 9.80m 32-02.00
8.91m FOUL 9.80m
13 Jack Keane JR Bridgewater 8.82m 9.47m 31-01.00
FOUL 9.47m 7.93m
14 Austin James SO Bridgewater 7.52m 24-08.25
7.14m 6.37m 7.52m
-- Peter Andrews SR Springfield 14.92m FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- Anthony Christo FR Worcester St 14.00m FOUL
FOUL FOUL FOUL
Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Springfield 157 2) Wheaton (Mass.) 134
3) Bridgewater St. 128.50 4) Westfield State 115
5) Worcester State 59.50 6) Trinity 53
Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
1) Worcester State 183.50 2) Westfield State 146
3) Springfield 101 4) Trinity 97
5) Bridgewater St. 84 6) Wheaton (Mass.) 29.50
Like·Comment·Share·E-mail·2739 views
History for Springfield College Massasoit Indoor Classic
Show 4 more
|